Korrupciós bűncselekmények gyanújával magas rangú román belügyminisztériumi vezetőt vettek kedden őrizetbe, akit Emil Boc miniszterelnök egy nappal korábban menesztett tisztségéből.
Az ügyészek és a rendőrök egy újabb felgöngyölített vámbotrány ügyében több tucatnyi házkutatást tartottak Bukarestben és Konstancában. A tömegtájékoztatási eszközök szerint a minisztériumi vezető mellett egy szenátort és huszonnyolc vámost is kihallgatott a vádhatóság.
Az ügyészek szerint a most leváltott Laurentiu Mironescu magas rangú belügyminisztériumi vezető és Mircea Banias demokrata párti szenátor visszaélt hivatali befolyásával. Az eddigi vizsgálatok szerint közbenjártak annak érdekében, hogy egyes, a konstancai kikötőbe érkező szállítmányokat ne vessenek vámvizsgálat alá.
A Gandul napilap szerint a belügyi vezető és a kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) szenátora kőolajtermékeket tartalmazó szállítmányok átengedése érdekében tett "sikeres" lépéseket, ezáltal egymillió eurós kár érte a román államot.
Más hírforrások tudni vélik, hogy Kínából érkezett rakományok ügyében vizsgálódnak az ügyészek. A hírforrások szerint a konstancai kikötőből Bukarestbe szállították a rakományokat, amelyeket a fővárosban sem vámoltak meg a "magas szintű közbenjárásnak köszönhetően". Kommentátorok megjegyzik: Mironescu és Banias egyaránt jól ismeri a vámosok világát, hiszen korábban mindketten betöltötték a konstancai kikötő igazgatói tisztségét.
Az ügyészségi vizsgálat nyomán Traian Igas belügyminiszter Mironescu leváltását javasolta a miniszterelnöknek, aki hétfőn jóváhagyta a tárcavezető döntését. Ugyanazon a napon az ügyészek meghallgatták Mironescut és a szenátort. Ez utóbbi az ügyészségi kihallgatásról távozva úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy tudomása szerint bűnvádi eljárást indított ellene a vádhatóság.
A román korrupcióellenes ügyészség az idén több mint kétszáz, a román-moldáv, a román-ukrán és a román-szerb határon dolgozó határrendőrt és vámost tartóztatott le. Vádat is emelt ellenük amiatt, hogy szemet hunytak a cigarettacsempészet fölött, és kenőpénzt fogadtak el az illegális szállításban érdekeltektől.
Románia Bulgáriával együtt már az idén szeretne csatlakozni a schengeni övezethez. Az eredetileg tavaszra tervezett csatlakozás ellen több európai uniós tagállam kifogást emelt. Azt nehezményezték, hogy a két országban még mindig túlságosan kiterjedt a korrupció.